Finansowanie partii z dobrowolnych wpłat obywateli

Diagnoza

Czy bylibyście skłonni wpłacić jakąś sumę na obecne partie polityczne? Olbrzymia większość Polaków nie dopuszcza nawet takiej myśli. To dlatego odbierają Wam Wasze pieniądze pod przymusem.

Potem wydają je na garnitury, wino, cygara, ośmiorniczki i partyjne zloty.

Zauważcie, że są na tyle bezczelni, że nawet się z tych pieniędzy uczciwie nie rozliczają. Finansowanie partii politycznych z budżetu trwale zabetonowało scenę polityczną.

Nowe inicjatywy polityczne nie mają szans przebić się ze swoim przekazem do obywateli, bo nie dysponują milionami z Waszych pieniędzy. Jesteśmy pierwszą poważną inicjatywą, która przełamała ten monopol partii politycznych.

Próbują Wam wmawiać, że likwidacja finansowania budżetowego partii spowoduje, że partie będą finansowane przez wielki biznes. Nie dajcie się omamić! To właśnie teraz na wielką skalę działalność polityczna i okołopolityczna jest finansowana przez wielkie korporacje a nawet obce rządy – tylko nikt o tym nie mówi. Wszystkie systemowe partie polityczne mają wokół siebie wianuszek fundacji, przez które finansowana jest działalność stricte polityczna. Poza tym wiele organizacji pozarządowych, prowadzących faktycznie działalność polityczną, finansowanych jest z zagranicy.

Strategia

Paweł Kukiz zdobył w wyborach prezydenckich 21% głosów, choć wydał na kampanię około sześciuset tysięcy złotych z dobrowolnych wpłat obywateli. Jego główni konkurenci wydali po kilkanaście milionów złotych z Waszych pieniędzy. Polityka uczciwa to polityka finansowana dobrowolnie przez obywateli.

Dlatego też ruch KUKIZ’15 jako jedyne duże ugrupowanie polityczne nie będzie korzystał z subwencji budżetowych dla partii politycznych.

Udało się nam już wprowadzić kwestię zniesienia finansowania partii politycznych z budżetu do debaty publicznej. Przełamaliśmy zmowę partii i zmusiliśmy prezydenta do ogłoszenia referendum w tej sprawie. 6 września obywatele wypowiedzieli się za zmianą obecnego systemu finansowania partii. Po wprowadzeniu naszych posłów do Sejmu złożymy projekt zniesienia przymusowego finansowania fanaberii partyjnych oligarchii z naszych kieszeni. Zaproponujemy model dobrowolnego finansowania partii przez obywateli, przy zagwarantowaniu pełnej przejrzystości wpłat. Oczywiście tej przejrzystości obecne „państwo teoretyczne“ nie zagwarantuje, ale uzdrowiona Rzeczpospolita już tak. Pełnej przejrzystości musi towarzyszyć wprowadzenie surowych kar za nielegalne finansowanie działalności politycznej.

Zostaw odpowiedź